Wymioty po jelitówce u dziecka

Witam, zacznę od początku. Synek - 4 latka, na samym początku października przechodził jelitówkę, miał leukocytozę 14 tyś. i CRP 12, ale pani doktor stwierdziła, że przy jelitówce to normalne. Po 3 dniach przeszło. Po niecałych 3 tygodniach synek w nocy miał brzydkie śmierdzące bekania, burczenie w brzuszku i zaraz zwymiotował niestrawionym pokarmem po kolacji, po zwymiotowaniu zachowywał sie normalnie, tak jakby mu ulżyło. Przez następny tydzień było ok, żadnych objawów, dziecko normalnie się zachowywało, jadło itp. Po tygodniu od ostatniego incydentu powtórzył się ten sam schemat, zwymiotował w nocy po 3 godzinach snu, znów ulga i normalne zachowanie, jakby się nic nie stało. Trafiliśmy do gartrologa, pani doktor zleciła badania, dała ranigast pół tabletki i debridat, i miało ustąpić, ale dziś w nocy znów powtórka, zrobiłam kał na pasożyty, czekam na wynik i mam nadzieję, że to będą robaki niż jakby miało to być coś poważniejszego. Bardzo się boję, już sama nie daję rady tak się zamartwiam. Dodam, że synek miewał też koszmary nocne, budził się i płakał, krzyczał, mówił że coś widzi, że robaki mu do uszów wchodzą itp. Może z przedszkola coś? Może te wymioty na tle nerwowym mogą być, bo jak się budzi to też zaczyna się wszystko płaczem. Proszę coś podpowiedzieć, bo opadam z sił, czy to objaw jakiejś poważnej choroby? Dziękuję i czekam na odp.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! z pewnością najpierw trzeba wykluczyć przyczyny chorobowe, a później ewentualnie można pomyśleć o przyczynach związanych ze stresem, z emocjami, które często są przyczyną takich dolegliwości u dzieci. Trzeba poczekać na wyniki badania kału na pasożyty, bo to jak najbardziej może być przyczyną. Ponadto lekarz z pewnością zlecił podstawowe badania jak morfologia, OB, USG brzucha. W razie konieczności trzeba będzie też wykonać gastroskopię. Jeśli badania nic nie wykażą to prawdopodobnie może to mieć podłoże nerwowe, trzeba porozmawiać z dzieckiem na temat tego co dzieje się w przedszkolu, dopilnować aby nie oglądał zwłaszcza przed snem bajek, które mogą powodować koszmary. Warto także spróbować podawać mu przez jakiś czas na noc hydroksyzynę w syropie, która nie dość, że działa wyciszająco to także przeciwwymiotnie. Pozdrawiam!