Wynik amylazy a praca trzustki

Dzień dobry mam pytanie odnośnie trzustki. Czy jeśli amylaza wyszla 63 a norma jest od 25-100 to trzustka prawidłowo pracuje w czerwcu miałam robione usg jamy brzusznej i wszystko ok wyniki z morfolofi tez w porządku czy mogę być spokojna o trzustke często boli mnie brzuch z bólem do kręgosłupa cierpię na ZJD i dyskopatię odcinka l1-l5 czy te bole to z ZJD martwię sie czy cos z trzustka sie dzieje

W praktyce oznaczanie amylazy ma zastosowanie jedynie do rozpoznania ostrego zapalenia trzustki. Przyjmuje się, że wzrost jej aktywności powyżej 10 razy jest podstawą do rozpoznania. W innych chorobach trzustki oznaczanie amylazy nie ma jakiegokolwiek znaczenia.