Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik badań glukozy na czczo

Witam! Prosze o pomoc !Badanie glukozy 75 na czzo78.7 Glukoza 75g po 1h 162.2 Glukoza75g po 2h 148.5 i tu było zle i lekarz skierował do szpitala na dobowy profil glikemii i takiebyły wyniki naczczo 74.0mg 2god po sniadaniu76.0 2god po obiedzie 59.0 2god po kolacji 60.0 lekarz powiedział ze nie jest zle ale ze ma być dieta ale ja nie mam pojęcia na czym ona ma polegać czy tylko wystarczy ograniczyc slodycze i cukier czy moge jesc smażone i w ogóle co moge jeść bo do diabetologa mnie nie wyslaw
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Pierwsze opisane przez Pana wyniki wskazują na tzw. nietolerancję glukozy będącą jednym ze stanów przedcukrzycowych. Pojawienie się takich wartości w Pańskim młodym wieku jest niepokojące. W tych sytuacjach zwykle znaczenie ma nieprawidłowa dieta i brak regularnej aktywności fizycznej. Łamy tego forum uniemożliwiają przekazanie pełnych zaleceń dotyczących szeroko pojętej konieczności zmian stylu życia. Wskazana konsultacja z doświadczonym lekarzem i dietetykiem.

Specjalista w dziedzinie diabetologii oraz chorób wewnętrznych.
0

Witam,

Opisane przez Pana wyniki świadczą o stanie przedcukrzycowym - a więc jest to czas aby wprowadzi zmiany w swoim życiu, taka tykająca bombka. Zachęcam do przeczytania mojego artykułu, który mam nadzieję choć trochę zbliży Panu zalecenia zywieniowe http://www.ciazowy.pl/artykul,zdazyc-przed-cukrzyca,2829,1.html a także proponowałabym udac się do dietetyka w swoim mieście. Z doświadczenia wiem, że moi pacjenci u których modyfikuje się sposób odżywiania pod względem stanu przedcukrzycowego bardzo ładnie się poprawiają.

Fizjoterapeuta i dietetyk. Absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
0

Szanowna Pani,

Wynik testu OGTT wskazuje na nieprawidłową tolerancję glukozy, czyli tzw., stan przedcukrzycowy. Jeśli jest Pani osobą z nadwagą lub otyłą, to może mieć Pani zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy, więc warto zmienić dietę i zredukować masę ciała, dodatkowo wskazany jest regularny wysiłek fizyczny (mogą to być nawet dłuższe spacery). W razie wątpliwości proszę udać się na kontrolną wizytę do diabetologa, który na pewno wskaże Pani jak dalej postępować.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy