Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik badania MR głowy u 34-latka

MR głowy Szer. przestrzeni podpajęczynówkowych w normie wiekowej. W linii środkowej mała torbiel szyszynki szer 3mm wys 3mm wymiar a-p 4,5mm. Torbiel nie uciska blaszki czworaczej, wodociąg mózgu drożny. Pod- i nadnamiotowo nie stwierdza się obszarów niedokrwiennych ani wewnątrzczasz. procesu rozrostowego. W istocie białej obu płatów ciemieniowych odcinkowo nieznacznie szersze przestrzenie okołonaczyniowe. Virhova - jedna z przestrzeni znacznie poszerzona szer swiatla do mm. Po polsku proszę.
MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Witam serdecznie. Jeśli chodzi o poszerzenie przestrzeni okołonaczyniowych Virchowa to są one zwykle wynikiem zmian w drobnych naczyniach i w otaczającej je tkance mózgowej, mogą pojawiać się z wiekiem i nie stanowią poważnej patologii. Najważniejszą patologią jest oczywiście torbiel szyszynki. Jest to często przypadkowe znalezisko na tomografii komputerowej lub rezonansie głowy, wykonywanym z innych powodów. Duża część z nich w ogóle nie daje żadnych objawów fizykalnych, u innych mogą być odpowiedzialne za bóle głowy, ograniczenie pola widzenia oraz w skrajnych przypadkach wodogłowie. Leczenie chirurgiczne wdraża się tylko wtedy, kiedy powiększająca się torbiel uciskając na sąsiadujące struktury prowadzi do zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, a w konsekwencji do wodogłowia. W większości przypadków pozostają one jednak stałej wielkości. Obserwacja, czy torbiel powiększa się może być wskazana, gdy jej średnica przekracza 10-12 mm, ale ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza prowadzącego.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Opis MRI jak wyżej
Bardzo niewielka torbiel szyszynki; raczej bez znaczenia klinicznego
Poza tym obraz prawidłowy . Nie wymaga interwencji...

Proszę uzgodnić postępowanie z lekarzem leczącym

Specjalista neurolog. Ekspertka w dziedzinie leczenia migreny oraz przewlekłego bólu głowy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy