O czym świadczy wynik MR głowy 31-latka?

Witam Byłem ostatnio na MR-głowy i dostałem taki opis : Opis badania Badanie MR głowy wykonano w sekwencji T1, T2, FLAIR, DWI w płaszczyznach poprzecznych, 3D FLAIR w płaszczyznach strzałkowych oraz po dożylnym podaniu środka kontrastowego w sekwencji 3D T1 w płaszczyznach strzałkowych i T1 w płaszczyznach poprzecznych. Dane ze skierowania: Bóle głowy. W obrazowaniu DWI mapach ADC zmian o typie nadostrym/ ostrym niedokrwiennym nie stwierdza się. Intensywność sygnałów z istoty białej i szarej obu półkul mózgowych prawidłowa. Zaznaczające się drobne przestrzenie okołonaczyniowe o typie wariantowym w tylnej części wieńca promienistego obustronnie. Układ komorowy nadnamiotowy nieprzemieszczony, nieposzerzony, symetryczny. Cienkościenna jednokompartmentowa torbiel szyszynki o maksymalnych wymiarach 13x10mm, przylegająca do blaszki czworaczej, bez funkcjonalnego zwężenia wodociągu - układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony. Wodociąg, komora IV, struktury tylnojamowe prawidłowe. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego nie stwierdza się obszarów patologicznego wzmocnienia intensywności sygnałów w obrębie mózgowia. Dodatkowo polipowate i linijne pogrubienia błony śluzowej w obrębie zatok czołowych, sitowia oraz zatoki klinowej, maksymalnej grubości do 5mm w przypośrodkowej części zatok czołowych. Wnioski: MR mózgowia bez istotnej patologii strukturalnej - torbiel szyszynki, reszta wniosków zawarta w opisie. Czy może mi to ktoś przetłumaczyć na Język Polski, gdyż nic z tego nie rozumiem.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

O czym świadczy wynik MR kręgosłupa u 31-latka?

WYNIK REZONANSU MAGNETYCZNEGO ODCINKA SZYJNEGO I ODCINKA PIERSIOWEGO KRĘGOSŁUPA Masywna osteofitoza na przednich krawędziach trzonów kręgów na poziomie C6/C7, osteofity wyraźnie modelują przełyk. Blaszka graniczna górna kręgu C7 jest nierówna i nieznacznie wgnieciona, ale trzon kręgu ma prawidłowy sygnał. Obraz sugeruje przebudowę trzonu kręgu C7 po dawniej przebytym urazie, ewentualnie anomalię rozwojową ze zmianami zwyrodnieniowymi na krawędziach kręgów. Na poziomie C3/C4 otwory mk są wyraźnie zwężone przez zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowertebralnych, osteofitoza wyraźnie modeluje korzenie nerwów rdzeniowych C4. Zarysy kanału kręgowego w odcinku szyjnym są gładkie, pozostałe otwory mk bez istotnych zwężeń. Wysokości trzonów pozostałych kręgów i przestrzeni mk prawidłowe, sygnał kręgów i krążków mk niezmieniony. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym typowej szerokości, o gładkich zarysach i niezmienionym sygnale. Wniosek: brak objawów dyskopatii lub zmian w obrębie rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Jednofazowe badanie RM odcinka piersiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Na poziomach Th6/Th7 i Th7/Th8 drobne pjm nieznacznie modelują rdzeń kręgowy, rezerwa płynowa przy tylnej powierzchni rdzenia jest zachowana. Oba krążki mk wykazują cechy dehydratacji i mają zmniejszoną wysokość. Poza tym zarysy kanału kręgowego w odcinku piersiowym są gładkie, otwory mk bez istotnych zwężeń. Wysokości trzonów kręgów i pozostałych przestrzeni mk prawidłowe, sygnał kręgów i pozostałych krążków mk niezmieniony. Rdzeń kręgowy w odcinku piersiowym typowej szerokości, o gładkich zarysach i niezmienionym sygnale. Wniosek: dyskopatia na poziomach Th6/Th7 i Th7/Th8, bez cech stenozy kanału kręgowego lub otworów mk, rdzeń kręgowy bez objawów procesu demielinizacyjnego i bez innych zmian patologicznych.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

O czym świadczy wynik MR 31-latki?

Witam. Proszę o interpretację wyniku RM: wykonano badanie MR w płaszczyznach cor., trans., sag. W obrazach T1, T2 zależnych. Fizjologiczna lordoza zachowana. Niewielkiego stopnia lewoboczne skrzywienie tego odcinka. Obniżenie i odwodnienie krążka mk L5-S1. Na tym poziomie obecna okrezna wypuklina tarczy mk z masywna centralno-lewostronna P.J.M. Masa wypchnietego krążka o wielkości 24×13mm i głębokości 10mm. Penetruje ku górze przy tylnej pow. trzonu L5. Zmiany te wywołują znaczny ucisk worka oponowego wraz z zawartością i korzeni nerwowych w lewym zachylku bocznym oraz otworach mk. Pozostałe krążki bez uchwytnych zmian zwyrodnieniowych. Podchrzestne stłuszczenie szpiku trzonow L5 i S1. Stozek koncowy i nici ogona konskiego normosygnalowe bez zmian ogniskowych. Wysokość i struktura kręgów zachowana. Dodam że od lutego br. Jestem albo na zastrzykaxh przeciwolowych albo taabletkach. Obecnie jestem po pierwszym zastrzyku Depo Medrolu i 1x dziennie Aulin. Wspomagam się też Olfenem 150 w ciągu dnia ponieważ niestety bol jest odczuwalny. Mam roczne dziecko i niestety trzeba nosić co wiąże się z tym że nie mam szans dac kregoslupowi odpocząć. Proszę o radę czy konieczna jest operacja? Czy sa inne sposoby na zmniejszenie bólu? Dodam też ze po konsultacji ze swoim neurologiem uslyszalam nie wypuklina a przepuklina i konieczna operacja "na juz". Natomiast neurochirurg do operacji nie kwalifikuje. Mam też pytanie czy przepuklina może się wchłonąć? Z góry dziękuję za odpowiedz
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Do pełnej konsultacji, kompleksowej oceny stanu zdrowia !! z wynikami badań MRI !
Ocena Neurologiczna i pełna ocena stanu zdrowia! ? NEUROCHIRURG?
MRI do interpretacji klinicznej Opisana wyraźna przepuklina dysku L5-S1!

Pozdrawiam i zapraszam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty