Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co znaczy mój wynik tonografu głowy?

Witam, załączam mój wynik tomografu głowy. proszę o interpreptacje czy wszystko jest w porządku czy powinienem się udać na dalsze badania. MR głowy z kontrastem Badanie MR mózgowia wykonano w sekwencji DWI, T1, T2, FLAIR, SWAN w płaszczyznach poprzecznych, T2 w płaszczyznach strzałkowych. Po dożylnym podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego wykonano badanie w sekwencji T1 3D FSPGR oraz T1 w płaszczyznach czołowych. Dane ze skierowania: stan po urazie głowy w dzieciństwie. Intensywność sygnałów z istoty białej i szarej obu półkul mózgu prawidłowa. Układ komorowy nadnamiotowy asymetryczny (P>L), nieprzemieszczony, nieposzerzony. W obrębie splotów naczyniówkowych komór bocznych widoczne są torbiele z gęstą zawartością. Intensywność sygnałów ze struktur tylnojamowych (pień mózgu, móżdżek) prawidłowa. Komora IV i wodociąg mózgu nieposzerzone. Intensywność sygnałów z obu gałek ocznych, nerwów wzrokowych, nerwów przedsionkowo-ślimakowych i przysadki mózgowej prawidłowa. Przestrzeń płynowa podpajęczynówkowa mózgowia nieposzerzona. Nie stwierdza się obszarów nieprawidłowego gromadzenia środka kontrastowego w obrębie mózgowia. W obu zatokach poprzecznych widoczne są w przybliżeniu okrągłe ubytki zakontrastowania - ziarenkowatości pajęczynówki. W tkance podskórnej okolicy małżowiny usznej lewej widoczny jest dobrze odgraniczony, gładkokonturowany, owalny guzek o wym. 11,5 x 13,5 x 17 mm (TR x AP x CC), o niskim sygnale w obrazach T2-zależnych, pośrednim w obrazach T1-zależnych (zwapniały?), ulega wyraźnemu wzmocnieniu pokontrastowemu. Wnioski: Torbiele splotów naczyniówkowych komór bocznych (bez znaczenia klinicznego). Poza tym obraz mózgowia prawidłowy w badaniu MR. Guzek w tkance podskórnej okolicy ucha lewego o radiologicznych cechach zmiany łagodnej - włókniak?.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Lek. Bartłomiej Grochot
77 poziom zaufania

Witam. Ten opis należy interpretować w odniesieniu do badania neurologicznego. Najlepiej udać się z wynikiem do lekarza kierującego na badanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy