Wynik badania na MRSA u kobiety w ciąży

Jestem w 38 tyg ciazy i przebywam za granica. W trakcie pobytu w Polsce zrobilam badanie na MRSA (tego chciala zagraniczna polozna). Taki mam opis wyniku: "(...)Wyhodowany drobnoustrój S. agalactiae moze swiadczyc o nosicielstwie. Interpretacja wyniku zalezy od objawow i stanu klinicznego pacjenta. MRSA NIE WYHODOWANO." Tutejsza polozna powiedziala mi ze nie zna takiej bakterii jak S. agalactiae. I ona powiedziala zebym sie skontaktowala z ginekologiem w Polsce. Jakie jest Pana zdanie?

Elżbieta Rhone

Witam,
S. agalactiae (czyli GBS) to bakteria, która często występuje u kobiet w ciąży. Badamy jej występowanie, ponieważ ma to wpływ na nasze postępowanie w czasie porodu - przy obecności GBS w drogach rodnych podaje się podczas porodu antybiotyk osłonowo (np. ampicylinę).