Wynik badania obrazowego kręgosłupa 45-letniej osoby do analizy

Wałowata osteofitoza przednio-bocznych krawędzi trzonów w przebiegu spondylosis deformans.Demineralizacja struktur kostnych z grubobeleczkową przebudową-haemangioma? L3-L4 i L4-L5 protruzje kr. m-kręgowego dokanałowo i w obręb zachyłka bocznego strony lewej na około 5-5,5mm.L5-S1 centralno-prawobioczne wpuklanie fragmentu kr. m-kręgowego 8,5x14,4x16,3mm Artroza w stawach międzytrzonowych L3-L4,L4-L5 i L5-S1 z cechami stenozy otworowej i zachyłkowej.Proszę o zrozumiałe wytłumaczenie i rokowanie

Witam,

nigdy nie leczymy opisu badania tylko Pacjenta. Zakładam, ze badanie zostało wykonane z powodu dolegliwości korzeniowych. Tego typu zmiany mogą wymagać leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Zmiany typu haemangioma - naczyniaki są zazwyczaj znajdowane przypadkowo w trakcie wykonywanie badań MRI kręgosłupa z innego powodu. Wszelkiego rodzaju przeszkody w postaci dokanałowych przepuklin mogą dawać objawy neurologiczne, a ich nasilenie zazwyczaj zależy od rozległości zmiany. Najbardziej optymalne rozwiązanie to konsultacja neurochirurgiczna: wywiad, badanie pacjenta i obejrzenie obrazu MRI. Wtedy decyzja co robić dalej.