Wynik badania poziomu hormonów tarczycy przed ciążą i w 28. tygodniu ciąży

Witam, jestem w 28 tyg ciązy i dopiero teraz dowiedziałam się że powinno się na początku ciązy wykonać badanie tarczycy. ja miałam robione miesiąc przed ciązą i wyniki to tsh 1,840 przy normach 0,270-4,200 i ft4 17,38 przy normach 12,00-22,00. teraz w 28 tyg moje wyniki to tsh 2,290 przy normach 0,270-4,200 ft3 3,02 przy normach 2,00-4,40 oraz ft4 1,33 przy normach 0,93-1,70. Bardzo proszę o interpretacje tych wyników.Czy istnieje zagrożenie że w pierwszym trymestrze te wyniki mogły być gorsze ?

Dzień dobry,

Proszę się niepotrzebnie nie denerwować. Myślę, że wyniki w pierwszym trymestrze były prawidłowe. Wartość TSH niezależnie od trymestru ciąży powinna wynosić < 2,5 (wg obowiązujących w Polsce wytycznych). Podobnie jak w przypadku kobiet planujących ciążę. Proszę kontrolnie oznaczyć TSH za 4-6 tyg, jeśli będzie rosło, to wówczas powinna skontaktować się Pani z endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz