Wynik badania przeciw boreliozie u 62-latki

Odebralam dzisiaj wynik z badania przeciw boleriozie- 0,55 IgM <0,20 ujemny ; 0,32 watpliwy dodatni.Jestem zmartwiona czego mam sie obawiac? Alicja

Witam Panią,

Zapewne wykonywała Pani badanie metodą ELISA. Wynik dodatni badania serologicznego bez objawów klincznych typowych dla boreliozy nie ma znaczenia diagnistycznego. Swoiste IgM pojawiają sie we krwi po 3-4 tyg od zakażenia (szczyt 6-8 tyg.) i zanikają w ciągu 4-6 miesięcy. Swoiste IgG wykrywane są po 6-8 tyg od zakażenia. . Warto wynik potwierdzić w metodzie Western Blot. Jeśli się potwierdzi, wówczas należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie

dr n.med. Marek Derkacz