Wynik badania radiologicznego kolan

Mama ma 68 lat (jest osobą puszystą). Pięć lat temu przewróciła się i od tamtej pory zaczęły się problemy z nogami (ból który temu towarzyszy duży). Mama bierze leki przeciwbólowe. Oto wynik badania radiologicznego stawów kolanowych: Zwężenie szpar stawowych,zwłaszcza prawego kolana od strony przyśrodkowej. Wałowate osteofity nasad prawego stawu kolanowego od strony przyśrodkowej. Przynasady w normie. Dziobiaste osteofity na tylnej powierzchni podstawy i szczytu prawej rzepki. Zwapnienia przyczepów na przednich powierzchniach podstaw obydwu rzepek. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Opis badania rentgenowskiego stawów kolanowych Pani mamy wskazuje na nasilony proces zwyrodnieniowy. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych w pewnym wieku dotyczy większości osób, jednak tak bardzo nasilone zmiany (w postaci osteofitów i zwężenia szpar stawowych) występują przede wszystkim u osób, które nie dbają o swoje stawy. Podstawowym czynnikiem sprawczym jest nadwaga i otyłość. Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków przeciwbólowych. Zmiany się nie cofną, ale można przeciwdziałać ich szybkiemu nasilaniu. Najważniejszym zaleceniem w takiej sytuacji jest unormalizowanie masy ciała!
Wielu pacjentów obraża się na lekarza, gdy słyszą takie zalecenie, ale naprawdę nadwaga strasznie obciąża stawy i powoduje masywne zwyrodnienia. W skrajnych sytuacjach, gdy leki przeciwbólowe przestają działać lub gdy rokowanie co do poprawy jest złe, pacjentów kwalifikuje się do wszczepienia endoprotez kolanowych (sztucznych stawów). Proponuję by mama zgłosiła się do lekarza kierującego. Zapewne będzie konieczna konsultacja ortopedyczna.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.