Wynik badania RM w zakresie blaszek granicznych
mój wynik RM Zmiany w zakresie blaszek granicznych - stwierdza się na wysokościach blaszki granicznej górnej kręgu Th12 oraz blaszki granicznej dolnej kręgu Th11 o typie zmian: Modic 2, wytworzenie przepukliny dotrzonowej do Th11 i Th12. Sygnał dysków przestrzeni L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5, L5 - S1 prawidłowy, Th11/Th12 nieprawidłowy obniżony - świadczy o dehydratacji krążka międzykręgowego w stopniu: stopień 1 - lekka dehydratacja. Nie stwierdza się utraty wysokości dysków.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
Aby móc coś więcej powiedzieć należy wykonać badanie lekarskie oraz łącznie przeanalizować wynik badania. Proszę koniecznie udać się do lekarza zlecającego powyższe badanie.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.