Wynik badania TSH i anty-TPO do analizy

Wynik TSH 2,051, wynik anty TPO 57,6. Cholesterol całkowity 388. Czy takie wyniki są niepokojące dla mnie i co mogą oznaczać? Wizyta u specjalisty dopiero za miesiąc. Lekarz medycyny pracy przy badaniu zasugerował powiększenie z prawej strony szyi. Często odczuwam zmęczenie, jestem senny. Dziękuję.

Dzień dobry,

Niestety nie podał Pan jednostek, w których wyrażone jest miano przeciwciał antyTPO. Jeśli miano jest podwyższone, to wskazuje to na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, aczkolwiek istnieje niewielki odsetek osób, z nieznacznie podwyższonym mianem przeciwciał i prawidłową funkcją tarczycy. TSH jest prawidłowe, co wskazuje, że tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Jeśli źle się Pan czuje, może Pan oznaczyć również FT3 i FT4, ale rzadko się zdarza, aby te hormony były nieprawidłowe, przy prawidłowym TSH, jednak z uwagi na objawy i powiększenie tarczycy zasugerowane przez lekarza powinien Pan sprawdzić ich stężenie. Radziłbym Panu również wykonanie usg tarczycy. Z uwagi na bardzo wysoki cholesterol wskazane jest wykonanie pełnego profilu lipidowego i zastosowanie leczenia. Tak duża hipercholesterolemia może powodować, że się Pan znacznie gorzej czuje (krew jest gęsta- lipemiczna) i znacznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy oraz jej powikłań w przyszłości. Proszę również zadbać o właściwą masę ciała, wprowadzić odpowiednią dietę oraz być aktywnym fizycznie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz