Wynik badania USG tarczycy u 22-latki a niedoczynność tarczycy

Mam 22 lata,jestem kobietą,właśnie zrobiłam badanie USG tarczycy a to opis: Tarczyca mała z zachowaną symetrią wielkościową miąższu płatów-wymiarach PP 12x13x39mm,V=2.83ml,PL 11x14x40 mm,V=3.02 ml.Sumaryczna objętość tarczycy wynosi okołoV=6ml/stosownie dla wieku lat 9. Czy to jest niedoczynność tarczycy?Czy nieleczenie niedoczynności tarczycy może doprowadzić do śpiączki? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Niedoczynności tarczycy nie rozpoznaje się na podstawie badania USG, ale na podstawie badań biochemicznych krwi. Mała tarczyca w opisie badania może jedynie sugerować niedoczynność, wskazany jest jednak kontakt z endokrynologiem. Nieleczona niedoczynność tarczycy może wiązać się z wieloma powikłaniami, skrajnie ciężka niedoczynność jest zagrożeniem życia i może doprowadzić do śpiączki.