Wynik CEA 4,04 po wypisaniu ze szpitala

Dzien dobry pare dni temu zostałam wypisana ze szpitala ,moje rozpoznanie to ostry niezyt jelitowy ,półpasiectułowia i kończyn dolnych,niedokrwistosc,kamica pecherzyka żółciowego o srednicy do 8mm,niezyt nadżerkowy opuszki dwunastnicy-testH.p+,przepuklina rozworu przełykowego.Wynik CEA wyszedł 4,04 czy to jest w normie czy już rakowe.

Witam,

Oznaczanie merkerów nowotworowych nie uzywa sie do celow screeningowych, maja one zbyt mala swoistosc (wyniki bywaja czasem falszywie dodatnie). Predzej maja zastosowanie w prowadzeniu chorych juz rozpoznanym nowotowrem i leczonych chemio- czy radioterapia (czyli sluza do monitorowania przebiegu leczenia). Stad nie ma sensu oznaczac markerow nowotworowych screeningowo - wprowadza to tylko niepotrezbny zamet.
Wartosci konkretnego oznaczenia zawsze nalezy interpertowac w kontekscie wartosci referncyjnych (zakresu norm) podanego na wyniku badania. Normy moga roznic sie pomiedzy laboratoriami, zaleznie od uzywanej metody oznaczania.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga