Analiza wyniku IgG w badaniu na boreliozę

Witam. Mój mąż odebrał wyniki badań i jestem przerażona. Mąż ma marskość wątroby i przypadkowo 3 lata temu wykryto u niego boreliozę. Lekarz prowadzący przepisał 100 szt. antybiotyku i stan się poprawił. Niestety, nie znam nazwy antybiotyku, ani wyników poprzednich badań.

Obecnie mąż jest na urlopie i dla sprawdzenia zrobił prywatnie wyniki badań, w tym na boreliozę. Wyniki są następujące - borelioza IgM - 17,1, a borelioza IgG - 2400 AU/ml. Proszę o informacje, czy jest możliwy tak wysoki wynik? Będę także wdzięczna za informacje, czym różni się borelioza IgM od borelioza IgG.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Przeciwciała IgG świadczą o przebytym zakażeniu, natomiast IgM o świeżej infekcji. U Pani męża wysokie IgG wiąże się z przebytym zakażeniem.

Nie mogę się wypowiedzieć na temat wyniku IgM, gdyż nie znam wartości referencyjnych laboratorium, wykonującego badanie (są na pewno podane obok wyniku).

Jednak nawet podwyższone miano IgM nie świadczyłoby o nieskuteczności leczenia, gdyż nie leczy się dodatnich odczynów serologicznych, lecz objawy choroby. Jeśli nie ma niepokojących objawów nie ma powodu do zmartwienia.

Pozdrawiam.