Wynik MR kolana 40-letniej osoby do interpretacji

Witam.wlasnie odebralam wynik Mr kolana ktore dokucza mi pol roku (nie mialam zadnego urazu!)-nieznacznie zwiększ.ilosc plynu w stawie, Mcl jednorodny uszkodz.1stopnia.Acl niejednorodne poszerzone o nierownych zarysach.zmiany w zakresie pow.chrzestnych, obciazanych klykci bocznych kosci udowej i piszczelowej.miedzy rogiem tylnym lakotki a korzeniem od str pow kosci udowej obraz nasilonych zmian wstecz.do tej pory lekarze zalecali krioterapie i masci.czy moge prosic panstwa o opinie?

Aleksander Ropielewski

Jeżeli objaw y jakie Pani odczuwa ze strony kolana sa nasilone i chciałaby Pani możliwie zwiekszyć sprawność stawu to warto rozważyć poddanie się zabiegowi artroskopii.

Szanowna Pani, przytoczony opis badania nmr stawu kolanowego (przy braku wywiadu urazowego) świadczy o zmianach wstecznych (zwyrodnieniowych). W takich przypadkach istotne znaczenie ma badanie fizykalne ( objawy patologiczne w odcinkowym badaniu ortopedycznym). W takich wypadkach leczenie zachowawcze jest prowadzone dwukierunkowo: 1. farmakoterpia ( NLPZ + ew. viscosupelemntacja - iniekcje dostawowe 2. rehabilitacja : kinezyterapia z terapią manualną włącznie (krioterapia oraz inne zabiegi z zakresu fizykoterapii mają znaczenie uzupełniające )
Brak poprawy subiektywnej po tego typu leczeniu każe rozważać możliwość wykonania artroskopii diagnostyczno-terapeutycznej.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.