Wynik na toksoplazmozę w 8 tygodniu ciąży

Jestem w 8 tygodniu ciaży, wlasnie odebralam wyniki badan na toksoplazmoze. IgG dodatni 23,6 (norma 0,0 - 3,0), IgM ujemny 0,120 (norma 0,000 - 0,500). Martwi mnie ten bardzo wysoki poziom IgG, grubo ponad norme. Czy powinnam zrobic jakies dodatkowe badania? Bardzo prosze o interpretację wyniku. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Dodatni poziom przeciwciał IgG świadczy o przechorowaniu w przeszłości tej choroby (przeciwciała tej klasy otrzymują się zwykle przez całe życie). Nie powinien budzić niepokoju. Jeżeli IgG jest znacznie podwyższone, należy powtórzyć badanie po trzech tygodniach, jeżeli poziom jest taki sam, nie ma potrzeby dalszej kontroli, jeżeli następuje wzrost, należy rozpocząć leczenie;Z podanym wynikiem należy zgłosić się do ginekologa prowadzącego pani ciąże. Pozdrawiam