Wynik PSA, USG i biopsja a chora prostata
Witam serdecznie, Mam 47 lat i zrobiłem sobie badanie PSA i wynik jaki mi wyszedł to 6,7ng/ml . Byłem u urologa , miałem wykonane USG oraz badanie palcem przez odbyt . Dostałem skierowanie na biopsje. Czy to jest niezbędne czy jeszcze należy wykonać jakieś badania lub rozpocząć kurację . Dodam, że nie mam żadnych objawów wskazujących na prostatę. Z poważaniem Waldek

MĘŻCZYZNA, 47 LAT ponad rok temu
Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki
Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.
Powinien Pan mieć wykonana biopsje prostaty. Poziom PSA jest podwyższony - norma do 5ng/ml.
Z wyrazami szacunku
dr n.med. Marek Rodzeń specjalista chirurg
Witam, jeśli badanie przez odbyt jest prawidłowe to spróbowałbym leczenia p-zapalnego przez co najmniej 3 tygodnie (antybiotyk, np. lewofloksacyna, diklofenak w czopkach, lek roślinny, np. Prostamol) , a następnie powtórzenie PSA. Jeśli podwyższenie PSA będzie się utrzymywać to biopsja prostaty pod kontrolą USG jest właściwym rozwiązaniem problemu. Pozdrawiam RH