Wynik RTG kręgosłupa piersiowego 40-letniej osoby do analizy
Witam Prosze o pomoc i wyjasnienie wyniku rtg kregoslupa piersiowego AP bok Rozproszone drobne zmiany wytwurcze znieksztalcajace zwyrodnieniowe poprzeciazeniowe -spondylofity przednich i bocznych krawedzi trzonow kregow piersiowych Drobne wypuklenie blaszki granicznej trzonu th9o wygladzie guzka Schmorla czy to cos powaznego ?Czy pomoga mi jakies masaze fizykoterapia lub cwiczenia? co powinnam zrobic Prosze o pomoc Dziekuje

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu
Piotr Pilarski
87 poziom zaufania
Witam serdecznie,
opis świadczy o zwyrodnieniu kręgosłupa. Pomoc mogą ćwiczenia rozwijające mięśnie pleców oraz uprawianie sportu np pływanie, jogging.
Pozdrawiam.
 Lek. Piotr Pilarski
Przedstawiony opis nie wykazuje bardzo poważnych zmian w kręgosłupie. Zmiany zwyrodnieniowe, przeciążeniowe, spondylofity to zmiany, które powstają w kręgosłupie na skutek nieprawidłowych wzorców ruchowych w życiu codziennym i upływu czasu. Oczywiście potężne zmiany zwyrodnieniowe mogą w dużym stopniu ograniczać funkcjonowanie i powodować dolegliwości.
Wspomniany guzek Schmorla, to wpuklenie się krążka międzykręgowego do trzonu kręgu. Jest to zjawisko częste, na ogół nie powodujące dolegliwości.
Jeżeli nie ma Pani dolegliwości bólowych, to jest to świetny moment żeby rozpocząć działania profilaktyczne i zapobiegać/opóźniać dalsze powstawanie zmian. Proponuję wizytę u fizjoterapeuty, który doradzi odpowiedni zestaw ćwiczeń i opowie o zasadach ergonomii pracy, które powinna Pani stosować.