Zapytaj lekarza

1 , 0 3 5 , 4 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wyniki badań biochemicznych i próby wątrobowe a zarażenie HBV lub HCV

witam, czy wyniki badań biochemicznych na poziomie alt 88, ggtp 200, reszta prób watrobowych w normie może być oznaką hbv ,lub hcv?. usg w normie zadnych objawów, nadmienie ,ze od dłuższego czasu biorę leki na cholesterol i ciśnienie.
MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam! Podwyższenie ALT oraz GGTP może być wynikiem zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B lub C. Wskazana jest dokładniejsza diagnostyka pod okiem specjalisty gastrologa.

0

Badaniem podstawowym w kierunku wirusowego zapalenia wątroby jest oznaczenie antygenu Hbs oraz przeciwciał przeciw HCV. Będąc leczonym statynami na podwyższony poziom cholesterolu może dochodzić do wzrostu ALT. Generalnie uznaje się, że jeżeli wzrost nie przekracza 3-krotnosci normy to nie ma powodów do niepokoju. Decyzje odnośnie interpretacji wyników może podjąć jedynie lekarz prowadzący w oparciu o całokształt stanu klinicznego.

Specjalista w dziedzinie diabetologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy