Jaka jest interpretacja wyniku badania ALT?

Dzień Dobry, Czy mogę prosić o interpretację wyników ALT? Wynik 50 przy normie 40. Co to może oznaczać? Czy podwyższenie może być spowodowane przyjmowaniem leków na nadciścnienie lub cholesterol (np. Atoris, który biorę?) Czy taki poziom ALT jest groźny dla zdrowia?

Tak, podwyższony poziom ALT może być spowodowany przez przyjmowane leki.
Ale to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn.
Mimo, że poziom przekracza normę tylko nieznacznie, wymagana jest dalsza diagnostyka, celem potwierdzenia lub wykluczenia innych poważnych przyczyn, m.in. przewlekłego zakażenia wirusami hepatotropowymi jak HBV czy HCV.

Pozdrawiam.
wizytylekarskie.org