Wyniki badań hormonów tarczycy i wytrzeszcz
Moje wyniki: TSH-4,89; FT3-6,59; FT4-1,42; USG tarczycy: Gruczoł tarczowy dwupłatowy hypoechogeniczny niejednorodny. Płat pr. 12,3x14,4x36,5mm. Płat lew. 13,5x15,8x37,0mm z obszarami torbielkowatymi o wym. ok. 4,0x3,7mm i 6,0x4,6mm. Obraz jak w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. W lewym oku mam lekki wytrzeszcz, przyjmuje lewotyroksyne po której źle się czuje. Dlaczego? Przyjmuje również leki antydepresyjne. Co może być przyczyna wytrzeszczu?

KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu
Dobry wieczór,
Jeśli chodzi o choroby tarczycy, to wytrzeszcz najczęściej występuje u osób z chorobą Graves-Basedowa, ale może również (znacznie rzadziej) wystąpić w przebiegu choroby Hashimoto. Proszę koniecznie oznaczyć stężenia przeciwciał TrAb, antyTPO i aTG. Konieczna będzie wizyta u okulisty i wykonanie rezonansu oczodołów. Jeśli okaże się, że ma Pani aktyną fazę wytrzeszczu, to należałoby rozważyć terapię pulsami sterydowymi (oczywiście po wykluczeniu innych przyczyn wytrzeszczu). Proszę jak najszybciej skonsultować się z endokrynologiem i okulistą. Jeśli Pani pali, to radziłbym rzucić nałóg, bo palenie kilkukrotnie zwiększa ryzyko nasilania się wytrzeszczu w autoimmunologicznych zapaleniach tarczycy.
Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Marek Derkacz