Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy podwyższone TPO i uczucie zimna mogą sugerować chorobę Hashimoto?

Witam mam podwyrzszone aTPO 246 wyniki tarczycy w normie i wytrzeszcz prawego oka.jest mi caly czas zimno .rezonans oczodolu bez zmian patologicznych i usg oczodolu.badania okulistyczne wypis oftolmopatia oka w przebiegu choroby autoimmuzacyjnej tarczycy .hipelipidemia.nie mam zadnych lekow .czy to moze byc choroba Hashimoto.blagam o odpowiedz.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Czy irydologia ma podstawy naukowe?

Irydologia to sposób diagnozowania z wykorzystaniem koloru tęczówki. Czy jest to skuteczny sposób? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Dzień dobry,

Podwyższone miano aTPO jest charakterystyczne dla zapalenia autoimmunologicznego typu Hashimoto. Z uwagi na obecność wytrzeszczu prawego oka (bardzo rzadko zdarza się on w chorobie Hashimoto, zaś znacznie częściej w przebiegu zapalenia typu Graves-Basedowa, które nie zawsze musi przebiegać z nadczynnością, choć w większości przypadków przebiega...) sugerowałbym Pani oznaczenie również stężenia przecwciał TrAb i aTG. Jeśli ma Pani jakieś objawy ze strony prawego oka, typu pobolewanie w ok. gałki ocznej, nadmierne łzawienie, uczucie suchości lub "piasku pod powiekami", czy zaburzenia widzenia, proszę o tym koniecznie powiedzieć swojemu endokrynologowi. Najlepiej, jeśli pokaże mu Pani opis MRI oczodołów, ale również płytkę, czy obraz MRI rzeczywiście zgadza się z opisem. Jeśli wytrzeszcz jest sprawą świeżą i czuje Pani, że się nasila, warto rozważyć odpowiednie leczenie. Jeśli Pani pali, sugerowałbym rezygnację z nałogu, gdyż znacznie zwiększa ryzyko orbitopatii tarczycowej.

Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Dzień dobry,

może to być hashimoto - ale żeby to potwierdzić proszę się skontaktować z endokrynologiem, który zleci Pani dodatkowe badania.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy