Jak leczone jest zapalenie tarczycy?

Zapalenie tarczycy I wykrycie guzka hiperechogenicznego w prawym placie czy to cos powaznego,? Oczywiscie mam umowiona wizyte u endykrynologa ale chcialabym dowiedziec sie czy to cos powaznego poniewaz od kilku dni nie moge o niczym innym myslec..

Dzień dobry,

Niestety podała Pani zbyt mało szczegółów. Zakładając, że ma Pani jedno z najczęstszych zapaleń tarczycy - czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (rodzajów zapaleń tarczycy jest wiele - autoimmunologiczne, niebolesne (ciche), poporodowe, podostre, ropne, poamiodaronowe itd itd). Przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy (typu Hashimoto) jest najczęstsze i prowadzi ono do rozwoju niedoczynności tarczycy (najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy w Europie jest choroba Hashimoto, poprzedzone zapalenie tarczycy typu Hashimoto - wówczas podwyższone jest miano przeciwciał antyTPO i niekiedy również aTG.) Jeśli ma Pani podwyższone przeciwciała przeciwko receptorom dla TSH, określane jako TrAb - wówczas rozpoznajemy chorobę Graves-Basedowa, która przebiega z nadczynnością tarczycy. Zakładam, że ma Pani hormony w normie, bo nie pisze Pani o niedoczynności, czy nadczynności, tak więc po wizycie lekarz zapewne wskaże Pani dalsze postępowanie w zależności od Pani wyników badań, wywiadu chorobowego i rodzinnego oraz badania fizykalnego. Jeśli chodzi o guzek, to dalsze postępowanie zależy od jego wielkości - tutaj są z zasady dwie opcje: okresowa obserwacja w usg lub wykonanie biopsji zmiany i ocena przez patomorfologa, a następnie okresowa kontrola usg. Na szczęście guzki hiperechogeniczne statystycznie znacznie rzadziej budzą podejrzenia od guzków hipoechogenicznch. Wszystko jednak zależy od obrazu guzka w usg i innych jego cech, a to Pani będzie w stanie dokładnie ocenić specjalista endokrynolog po ocenie wyniku usg.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych