Jak interpretować wynik badania tarczycy u 32-latki?

Dzień dobry, chciałabym poprosić o interpretację wyników badań. Mam 32 lata. Wyniki badań tarczycy: TSH 1,31 (norma 0,27-4,2), FT4 1,51 (norma 0,93-1,7), anty TPO 113 (norma 0-34). Z góry dziękuję:).

Dzień dobry,

Wyniki badań hormonów są w normie. Niestety ma Pani podwyższone miano przeciwciał antyTPO - co sugeruje autoimmunologiczne zapalenie tarczycy i wskazuje na konieczność monitorowania hormonów tarczycy. Warto, aby dodatkowo wykonała Pani usg tarczycy oraz oznaczyła przeciwciała aTG. AntyTPO najczęściej występują w zapaleniu tarczycy typu Hashimoto, ale nie tylko. W populacji u 2% osób zdrowych antyTPO mogą być nieznacznie podwyższone. Proszę udać się do endokrynologa, aby ocenił tarczycę w usg (wówczas widać lub nie, czy przeciwciała spowodowały zmiany echogeniczności tarczycy) i ew. wydał Pani stosowne zalecenia. Jak na razie Pani hormony są prawidłowe, więc nie ma Pani jeszcze wskazań do leczenia hormonami tarczycy, a można spróbować podjąć działania mające na celu opóźnienie wystąpienia choroby.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog