Co oznaczają wyniki badania tarczycy i Ft3?

Witam, mam 20 lat i zrobiłam badanie tarczycy, żeby wiedzieć czy wszystko jest w porządku. Wyniki są następujące: TSH 4.44 µIU/ml (0,27 - 4,2) H FT4 1.29 ng/dl (0,93 - 1,7) FT3 3.34 pg/ml (2 - 4,4) Jak mam rozumieć te wyniki?

Dzień dobry,

Wynik wskazuje na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Średnie wartości TSH w Pani grupie wiekowej wynoszą około 1,5. Jeśli występują u Pani objawy niedoczynności tarczycy, wówczas należy już na tym etapie rozpocząć leczenie. Wskazane jest również oznaczenie przeciwciał antyTPO i aTG oraz wykonanie usg tarczycy. Z wynikami proszę zgłosić się do endokrynologa, który po zbadaniu Pani i zebraniu lekarskiego wywiadu zadecyduje o ew. konieczności leczenia i dawce leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych