Czy te wyniki i objawy mogą świadczyć o chorobie tarczycy?

Od jakiegoś czasu nieustannie nęka mnie zmęczenie, senność, nadmierne wypadanie włosów i zwolniony metabolizm mimo trzymania zdrowej diety. Zrobiłem badania TSH, FT3, FT4. TSH wyszło nieznacznie poza granicą (4.73, norma 0.27-4.20), FT3 i FT4 mieści się w normie (FT3 - 3.12, norma 1.86-4.42; FT4 - 0.89, norma 0.79-1.34). Badanie TSH było zlecone przez lekarza rodzinnego, który uznał, że jest lekko podwyższony, ale nie ma powodu do obaw. Czy te wyniki i objawy mogą świadczyć o chorobie tarczycy?

Dzień dobry,

Ma Pan nieco podwyższone TSH, przy prawidłowych wynikach wolnych hormonów tarczycy - FT4, FT3. Biorąc pod uwagę Pana objawy oraz wyniki badań można rozpoznać subkliniczną niedoczynność tarczycy, która może być przyczyną wymienionych przez Pana objawów. Warto oznaczyć dodatkowo przeciwciała antyTPO i aTG oraz wykonać usg tarczycy. Według aktualnych wytycznych - w Pana przypadku subkliniczna niedoczynność tarczycy - objawowa powinna być leczona. Średnie w TSH w Pana grupie wiekowej wynosi ok. 1,5. Młode osoby zwykle czują się najlepiej przy niższych wartościach TSH. Proszę udać się do endokrynologa, który po zbadaniu Pana i ocenie wyników wszystkich badań oceni, czy przyczyną wzrostu TSH jest tarczyca, czy może przyczyny są pozatarczycowe. Jakkolwiek zastosowanie leczenia powinno istotnie poprawić Pana samopoczucie.

Pozdrawiam.

dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych