Czy moje wyniki wskazują na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy czy konieczna jest biopsja tarczycy?

moje wyniki: W 2015 TSH wynosiło 1,66, w 2016 2,199 a teraz 3.420, anty TPO wyszło 336. Ft3 -3,34 norma 2,00-4,40 Ft4-1,27 norma 0,93-1,70 wynik usg tarczycy Prawy płat tarczycy o wym 17x15 x40mm V 5,3 ml Lewy płat tarczycy o wym 13x17x41mm V 5,2 ml Cieśń szerokości 5mm Tarczyca niepowiększona o gładkich obrysach, prawidłowej echogeniczności i nieco niejednorodnej echostrukturze, o wzmożonym unaczynieniu- obraz może odpowiadać zap. autoimmunologicznemu tarczycy. Ponadto w obu płatach widoczne są drobne ogniska hypoechogenne bez cech unaczynienia, wlk do 5x3x3 mm w płacie prawym i śr do 3mm w płacie lewym . Ponadto w 2015 roku zachorowałam na obustronnego raka piersi i jestem nosicielem mutacji w BRCA1 i Chek2 ( między innymi zwiększone ryzyko zachorowania na raka tarczycy). Czy moje wyniki wskazują na autoimunnologicze zapalenie tarczycy czy konieczna jest biopsja tarczycy?

Szanowna Pani,

Podwyższone miano przeciwciał antyTPO, przy jeszcze prawidłowym, aczkolwiek w zakresie górnej normy TSH i prawidłowych stężeniach hormonów obwodowych pozwala na postawienie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Przeciwciała antyTPO są najbardziej specyficzne dla zapalenia typu Hashimoto. Jednakże brak odchyleń w wartościach hormonów tarczycy i TSH nie pozwala na postawienie rozpoznania choroby Hashimoto (choroba tym różni się od zapalenie, że w jej trakcie zaczyna dochodzić do zaburzeń hormonalnych. Niestety w większości przypadków przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy prowadzi do choroby Hashimoto, aczkolwiek jak to zwykle bywa zdarzają się wyjątki od każdej reguły. Jeśli echogeniczność tarczycy w usg jest rzeczywiście prawidłowa, to przeciwciała nie wyrządziły jeszcze większej szkody Pani tarczycy, aczkolwiek może nieco niepokoić tendencja wzrostowa TSH. Można również założyć, niestety nie widzę usg, więc jedynie zakładam, że opisywane drobne ogniska hypoechogenne mogą być pozapalnymi naciekami z limfocytów, jeśli nawet nie, z całą pewnością wymagają okresowego monitorowania.w usg, zwłaszcza, że ma Pani dość duże obciążenia chorobowe. Proszę ocenić tarczycę za około 3 miesiące, jeśli zmiany będą miały jakiekolwiek podejrzane cechy - np. mikrozwapnienia, nieregularne granice, znacznie urosną itd, wówczas niezbędne będzie wykonanie biopsji. Prowadzący Panią endokrynolog na podstawie obrazu zmian dokona selekcji tych, które wymagają oceny pod mikroskopem. Nie wykluczone, ze nie będzie takiej potrzeby. Jeśli TSH przekroczy normę, to wówczas będzie można już mówić o chorobie Hashimoto. Jeżeli ma Pani jakiekolwiek objawy, które niepokoją Panią, proszę skontaktować się z endokrynologiem. Niektórzy celem prewencji powiększania się zmian ogniskowych stosują profilaktycznie małe dawki lewotyroksyny. Statystycznie co 5 zmiana ogniskowa może pod wpływem takiego leczenia nieco zmniejszyć swoje wymiary. Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wynosi około 1,6, a więc zapewne przy zbliżonym do tych wartości poziomie hormonów czułaby się Pani najlepiej, a ryzyko powiekszania się zmian, byłoby mniejsze. Proszę udać się do swojego endokrynologa i przedyskutować z nim ten temat. W Pani przypadku wskazana jest również okresowa kontrola hormonów. Jeśli ma Pani stwierdzone nietolerancje pokarmowe, warto zadbać o właściwą dietę i prowadzić higieniczny tryb życia - odpowiednia ilość snu, umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie itd. Proszę na zapas się nie stresować, jakkolwiek okresowa kontrola jest w Pani przypadku konieczna. Dzięki niej będzie Pani zapewne również spokojniejsza.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych