Wyniki badań u 2-letniego dziecka z eozynofilią

Proszę o wyjaśnienie wyników 2l dziecka.Eozynofilia występuje też u rodzeństwa od ok 8lat.Pasożytów nie znaleziono,alergii brak. morfologia parametry podwyższone i spadek eozynocyty14,9% limfocyty 50,5% neutrocyty 23% eozynocyty 1,9 neutr seg 18% eozynocyty 13% monocyt14 limfocyty 54 obecne liczne skupiska płytek krwi glukoza 79 crp 0,3 Aspat 36Amylaza 43 Dziecko od 1,5mca ma biegunki i luzne stolce.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Wśród przyczyn eozynofilii, oprócz chorób alergicznych i pasożytniczych znajdują się:
- płonica,
- kolagenozy,
- choroby nowotworowe: ziarnica złośliwa, przewlekła białaczka eozynofilowa, przewlekła białaczka szpikowa),
- jako objaw zdrowienia w przebiegu infekcji, a także po radioterapii,
- stan po splenektomii,
- niedokrwistość Addisona-Biermera,
- choroba Addisona,
- zespół Churga i Strauss,
- zespół Löfflera,
- zaburzenia immunologiczne: zespół Wiskotta-Aldricha, AIDS, niedobór IgA,
- polekowa (penicyliny, fenotiazyna, streptomycyna, kwas p-aminosalicylowy),
- idiopatyczny zespół eozynofilowy.
Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą hematologiem, który zbierze wywiad, zbada dzieci oraz zleci badania dodatkowe, które pozwolą zdiagnozować przyczynę eozynofilii oraz ewentualnie rozpocząć właściwe leczenie.