Jakie mogą być przyczyny eozynofilii?

Odebrałam wyniki badań i mam za wysokie EO. Są tu 2 wyniki, jeden to 0.98 (gdzie norma jest 0.01- 0.5) oraz procentowo 12.9 (norma 1-5.0). Co to może oznaczać? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie! 

Eozynofilia to zwiększenie liczby eozynofilów w rozmazie krwi powyżej 4% wszystkich leukocytów. Do takiego stanu może dochodzić w takich schorzeniach jak:
- choroby alergiczne: astma oskrzelowa, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, katar sienny,
- płonica,
- choroby pasożytnicze: glistnica, tęgoryjec dwunastnicy, węgorczyca, tasiemczyce, zakażenia pierwotniakowe, robaczyce tropikalne, toksokaroza, włośnica, bąblowica,
- kolagenozy,
- choroby nowotworowe: ziarnica złośliwa, przewlekła białaczka eozynofilowa, przewlekła białaczka szpikowa),
- jako objaw zdrowienia w przebiegu infekcji, a także po radioterapii,
- stan po splenektomii,
- niedokrwistość Addisona-Biermera,
- choroba Addisona,
- zespół Churga i Strauss,
- zespół Löfflera,
- zaburzenia immunologiczne: zespół Wiskotta-Aldricha, AIDS, niedobór IgA,
- polekowa (penicyliny, fenotiazyna, streptomycyna, kwas p-aminosalicylowy),
- idiopatyczny zespół eozynofilowy.
Proszę zatem skonsultować się z lekarzem rodzinnym/internistą, który zdiagnozuje właściwą przyczynę i ewentualnie rozpocznie właściwe leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty