Co powoduje powiększenie węzła chłonnego i powiększenie migdałków?

Mam 18 lat. Jakieś 2 tygodnie temu poczułem ból prawego węzła chłonnego szyi delikatnie promieniujący do ucha. Oprócz tego powiększone migdałki oraz żółte guzki na tylnej ścianie gardła (to chyba również węzły chłonne). Dziwne grudki na tylnej części języka. Nic mnie nie boli. Nie mam gorączki, nie mam problemów z połykaniem pokarmu i piciem. Jednak czasem czuję ten chwilowy delikatny ból ucha. Byłem u lekarza, dał mi preparat do płukania jamy ustnej i gardła. Minął tydzień, kupiłem już inny preparat w aerozolu a nadal nic się nie zmienia.

Przyczyny:

1) zakażenia (w 2/3 przypadków) – bakteryjne (gruźlica, kiła, zakażenia gronkowcowe, paciorkowcowe, bruceloza, tularemia, błonica, trąd, choroba kociego pazura, riketsjozy), wirusowe (cytomegalia, mononukleoza zakaźna, HIV, HSV, wirus ospy wietrznej i półpaśca, różyczka, odra, wirusowe zapalenie wątroby), pierwotniakowe (toksoplazmoza), grzybicze (histoplazmoza, kokcydiomykoza, blastomykoza, sporotrichoza, toruloza)

2) choroby o podłożu immunologicznym – SLE, RZS, mieszana choroba tkanki łącznej, zapalenie skórno-mięśniowe, zespół Sjögrena, choroba posurowicza, nadwrażliwość na leki (pochodne hydantoiny, hydralazyna, prymidon, sole złota, karbamazepina), pierwotna marskość żółciowa wątroby, choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi

3) nowotwory – nowotwory limfoproliferacyjne (chłoniak Hodgkina, chłoniaki nie-Hodgkina, przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka limfoblastyczna), przerzuty nowotworowe guzów litych

4) choroby spichrzeniowe – choroba Gauchera, choroba Niemanna i Picka, choroba Fabry’ego

5) inne – nadczynność tarczycy, sarkoidoza, choroba Castlemana, choroba Kawasakiego, histiocytoza z komórek Langerhansa."
więc trzeba zbadać