Powiększone węzły chłonne i niedoczynność tarczycy

Witam! Mam 25 lat. Od trzech miesięcy staram się o diagnozę, niestety jestem odsyłana od jednego lekarza do drugiego. Stwierdzono u mnie powiększone węzły chłonne (od dwóch lat na szyi mam niewielką gulkę, która nie zwiększała się, postanowiłam w końcu to sprawdzić). Miesiąc temu zrobiłam USG szyi, wynik wykazał powiększone węzły chłonne, raczej charakter nie odczynowy. Dziś wynik powtórzyłam, węzły dalej powiększone przede wszystkim z lewej strony. Laryngolog wykluczył chorobę, również szpital chorób zakaźnych. OB podwyższone 21, CRP w normie. Czy możliwe są choroby bakteryjne lub wirusowe bez podwyższonego CRP?

Dodatkowo co do wyników morfologii, z niepokojących rzeczy: GRA 1.9, norma 2.0- 8.0; MON% 14.7 norma 2.0- 10.0; GRA% 35,7 norma 50.0-80.0; RDW 9,4 norma 10.0-16.0; granulocyty podzielone 28; granulocyty kwasochłonne 5; limfocyty 66; monocyty 1; MXD% 13.4% norma poniżej 10. Przy okazji badań wykryto u mnie niedoczynność tarczycy, na którą od miesiąca się leczę. Miewam duszności i stany podgorączkowe (37, 37.4 stopnie), od 2 bądź 3 miesięcy towarzyszy (pojawia się i znika) mi również ból z lewej strony brzucha pod żebrami i w tym samym miejscy na plecach. Zrobiono mi USG jamy brzusznej - nie wykazało niczego niepokojącego, również badanie ginekologiczne wszystko ok. Bardzo proszę o rady i pomoc, co oznaczają te badania krwi? Czy dotyczy to limfocytów? Dodam, że moja mama zmarła w wyniku kolagenozy w wieku 33 lat.

Czy oprócz chłoniaków i wszelkich chorób nowotworowych, możliwe są inne schorzenia? (Zdaję sobie sprawę, że powiększone węzły chłonne mogą wywołać infekcje gardła, dróg oddechowych itp., jednakże nic takiego u mnie nie stwierdzono, poza tym węzły powiększone są już długo, również CRP byłoby wtedy podwyższone (?)). Bardzo proszę o pomoc, lekarze, z którymi mam do czynienia są bardzo rutynowi i zauważyłam, że bez moich sugestii nie podejmują wysiłku. Pomocy mi!

Takie węzły chłonne skoro są już powiększone od dwóch lat, nie zmieniają swojej wielkości i mają stałą lokalizację raczej z dużym prawdopodobieństwem mają charakter odczynowy. W przeszłości być może doszło do jakiegoś stanu zapalnego w zakresie głowy i/lub szyi przez co węzły chłonne uległy powiększeniu, a następnie całkowitemu zwłóknieniu (stwardnieniu nie pozwalającemu zmienić objętości węzła chłonnego). Takie węzły są dobrze wyczuwalne i badalne, o stałych wymiarach do końca życia. Zazwyczaj w większości przypadków, gdy dochodzi do aktywnego zakażenia wirusowego lub bakteryjnego to CRP ulega podwyższeniu. Jedynie jeśli ktoś ma zaburzenia w aktywności układu odpornościowego (immunologicznego) może CRP nie podwyższać się (np. w przypadku zachorowania na AIDS, białaczkę, braniu leków immunosupresyjnych). Wyniki badań laboratoryjnych nie wykazują jakiś nieprawidłowości. Takie nieznaczne przekraczanie norm laboratoryjnych jest naturalne i nawet może być związane z błędem aparaturowym (do 10% wyniku badania). Wyniki badań laboratoryjnych nie wskazują na występowanie choroby rozrostowej układu immunologicznego (ani limfatycznego ani granulocytowego). O powiększonych węzłach chłonnych można poczytać sobie na stronach: http://www.poradnia.pl/powiekszone-wezly-chlonne-na-co-wskazuja.html http://twojdoktor.info/artykul.php?artid=30_Powiekszone_wezly_chlonne http://www.forumpediatryczne.pl/specjalista/ep,442,powiekszone-wezly-chl... http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/archiwum/5265 http://www.informed.com.pl/main/Limfadenopatia-czyli-o-chorobach-wezlow-... http://mezczyzna-i-zdrowie.wieszjak.pl/dolegliwosci/287869,Co-oznaczaja-... Aby w sposób dokładny sprawdzić stan węzłów chłonnych należałoby wykonać ich biopsję cienkoigłową lub najlepiej usunąć cały jeden węzeł chłonny i poddać go badaniu histopatologicznemu. Dobrze by było, aby ten stan skonsultować jeszcze z hematologiem, który ostatecznie zadecyduje o odpowiednim postępowaniu.