Powiększone węzły chłonne pod pachą

Witam, od około pół roku raz w miesiącu pojawiał mi się bolesny węzeł pod lewa pachą, który po około 4 dniach całkowicie znikał i tak się działo co miesiąc aż do teraz. Obecnie wyczuwam powiększony, bolący węzeł pod tą pachą, który mam już od około 2 tygodni i nie znika, przeciwnie pacha mnie boli, czuję straszny dyskomfort, drętwienie i ból lewej reki. Węzeł jest podłużny i lekko wyczuwalny, jakby jakaś narośl, ale martwi mnie ten ból. W piersi guza nie wyczuwam, ale odczuwam ciągnięcie od pachy. Bardzo się tym martwię, co to może być? Boję się iść do lekarza, a w zasadzie to boję się tego, co od niego mogę usłyszeć. Czy powiększone węzły chłonne pod pachą mogą być objawem nowotworu? Nie ukrywam, że tego się boję najbardziej. O jakich innych chorobach mogą świadczyć bolesne, powiększone węzły chłonne pod pachą? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Magdalena Mroczek

Lek. Magdalena Mroczek
Stażysta/Rezydent, Warszawa

Powiększone węzły chłonne występują w wielu schorzeniach, aa nowotwór jest tylko jednym z nich. Ważne jest nie tylko jak długo powiększony jest węzeł chłonny, ale także jak przesuwalne są według innych tkanek i jaką mają konsystencję.

Powiększone węzły chłonne nazywane są inaczej limfoadenopatią. Jest to znak, że w organizmie toczy się proces chorobowy, w trakcie którego limfocyty i makrofagi (komórki układu odpornościowego, których węzły chłonne stanowią skupisko) namnażają się, by walczyć z czynnikami chorobotwórczymi.

Duże skupiska węzłów chłonnych znajdują sie na szyi, pod pachami, w pachwinach oraz pod żuchwą, dlatego najczęściej tam można je wyczuć. W normalnych warunkach węzły chłonne są niewyczuwalne, da sie je wyczuć palapacyjnie wtedy kiedy osiągają rozmiary około 1 cm. Węzły chłonne miękkie, sprężyste, nad którymi skóra jest ocieplona nie powinny stanowić zbytnich powodów do niepokoju. Oznacza to, ze węzły chłonne są powiększone odczynowo co wynika z infekcji lub z przewlekłego stanu zapalnego. Takie węzły chłonne są przesuwalne wobec podłoża. Zazwyczaj są powiększone przez około 2-3 tygodnie. Jeśli natomiast przyczyną powiększenia jest np. próchnice, mogą być powiększone dłużej, aż do czasu usunięcia stanu zapalnego. Takie węzły chłonne nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Drugi typ powiększonych węzłów chłonnych to takie zlewające się w pakiety, twarde i nieprzesuwalne względem podłoża, a dodatkowo dość duże i zbite w pakiety. Mają one zazwyczaj wielkość ponad 2 cm i nie pomniejszają się po upływie 2-3 tygodni. Mogą one świadczyć o nowotworze i wymagają bezwzględnie natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

W Pani przypadku też lepiej udać się do lekarza, który zbada węzły chłonne palpacyjnie. Można też wykonać podstawowe badania moczu i krwi. O obecności stanu zapalnego świadczy też często podwyższenie niektórych wskaźników stanu zapalnego we krwi tj. ob czy crp. Warto też poszukać dokładnie przyczyn stanu zapalnego. Czasami są to zakażenia wirusowe lub bakteryjne.