Ból pod pachą a węzły chłonne

Witam, mam 20 lat i od wczoraj odczuwam minimalny ból pod pachą, konkretnie ból pod pachą po lewej stronie. Obawiam się, że to węzeł chłonny. Węzeł pod prawą pachą jest nieco mniejszy i nie odczuwam bólu przy jego ucisku, a ból pod pachą z lewej strony jest mocniejszy, kiedy jej dotykam. Nie zaobserwowałam powiększenia pozostałych węzłów chłonnych. Jestem zdrowa, bardzo dawno nie byłam chora. Ból pod pachą jest minimalny i wyczuwam go np przy poruszaniu ręką, takie jakby ciągnięcie. Ból pod pachą przy podnoszeniu ręki jest mocniejszy. Czy jest sens wybrać się do lekarza z bólem pod pachą? W jaki sposób diagnozuje się możliwy stan zapalny w organizmie, którego objawem jest ból pod pachą po lewej stronie? Co jest przyczyną bólu pod pachą? Czy ból pod pachą może oznaczać nowotwór? Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Konsultacja lekarska jest jak najbardziej uzasadniona w tym przypadku.
Powiększenie węzłów chłonnych i tkliwość tych węzłów może sugerować przyczynę zapalną, ale należy także wykluczyć inne przyczyny.
W celu diagnostyki może zostać wykonane badanie lekarskie piersi i okolicy pachy, badanie USG, a także oznaczenie markerów stanu zapalenia np oznaczenie CRP we krwi. Najważniejszy jest wywiad a także badanie fizykalne wykonane przez lekarza.

Zachęcam do wizyty u ginekologa lub lekarza rodzinnego.

Redakcja abcZdrowie.pl