Witam!
Węzły mogą pozostawać powiększone po infekcji przez dłuższy okres czasu, nawet do kilkunastu miesięcy więc póki co nie ma powodów do niepokoju. Jeśli natomiast wyczuje Pan, że będzie się on powiększał lub pojawi się ich pakiet i będą one twarde i nieprzesuwalne względem podłoża to proszę koniecznie zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam
Powiększone węzły chłonne występują w wielu schorzeniach, aa nowotwór jest tylko jednym z nich. Ważne jest nie tylko jak długo powiększony jest węzeł chłonny, ale także jak przesuwalne są według innych tkanek i jaką mają konsystencję.
Powiększone węzły chłonne nazywane są inaczej limfoadenopatią.Jest to znak, że w organizmie toczy się proces chorobowy, w trakcie którego limfocyty i makrofagi (komórki układu odpornościowego, których węzły chłonne stanowią skupisko) namnażają się, by walczyć z czynnikami chorobotwórczymi.
Duże skupiska węzłów chłonnych znajdują sie na szyi, pod pachami, w pachwinach oraz pod żuchwą, dlatego najczęściej tam można je wyczuć. W normalnych warunkach węzły chłonne są niewyczuwalne, da sie je wyczuć palapacyjnie wtedy kiedy osiągają rozmiary około 1 cm. Węzły chłonne miękkie, sprężyste, nad którymi skóra jest ocieplona nie powinny stanowić zbytnich powodów do niepokoju. Oznacza to, ze węzły chłonne są powiększone odczynowo co wynika z infekcji lub z przewlekłego stanu zapalnego. Takie węzły chłonne są przesuwalne wobec podłoża. Zazwyczaj są powiększone przez około 2-3 tygodnie. Jeśli natomiast przyczyną powiększenia jest np. próchnice, mogą być powiększone dłużej, aż do czasu usunięcia stanu zapalnego. Takie węzły chłonne nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Drugi typ powiększonych węzłów chłonnych to takie zlewające się w pakiety, twarde i nieprzesuwalne względem podłoża, a dodatkowo dość duże i zbite w pakiety. Mają one zazwyczaj wielkość ponad 2 cm i nie pomniejszają się po upływie 2-3 tygodni. Mogą one świadczyć o nowotworze i wymagają bezwzględnie natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
W Pani przypadku też lepiej udać się do lekarza, ponieważ węzły chłonne są cały czas powiększone. Lekarz zbada je palpacyjnie. Można też wykonać podstawowe badania moczu i krwi. O obecności stanu zapalnego świadczy też często podwyższenie niektórych wskaźników stanu zapalnego we krwi tj. ob czy crp. Warto też poszukać dokładnie przyczyn stanu zapalnego. Czasami są to zakażenia wirusowe lub bakteryjne, czasami przyczyną może być na przykład próchnica.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Powiększone węzły chłonne pod pachą – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- O czym świadczą powiększone węzły chłonne podżuchwowe? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Powiększony węzeł chłonny na szyi – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Dlaczego węzły chłonne są powiększone pod pachami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Powiększony węzeł chłonny na szyi po lewej stronie – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Jak szybko powiększają się węzły chłonne szyi i obojczykowe? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Powiększony węzeł chłonny na szyi i wynik USG – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Powiększony jeden węzeł chłonny na szyi po lewej stronie – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Powiększone węzły chłonne po jednej stronie szyi u dziecka – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Dwa małe guzki po lewej stronie szyi - czy to chłoniak? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
artykuły
Powiększone węzły chłonne - przyczyny, objawy, kiedy warto skonsultować z lekarzem?
Powiększone węzły chłonne to sygnał ostrzegawczy,
Guzek za uchem - przyczyny, objawy i leczenie
Guzek za uchem jest zmianą, która nie tylko wygląd
Powiększone węzły chłonne u dzieci i dorosłych - przyczyny, leczenie
Węzły chłonne to jeden z najważniejszych elementów