Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Powiększony węzeł chłonny z prawej strony szyi

Witam. Mam 20 lat i nazywam się Rafał. Od dwóch miesięcy mam powiększony węzeł chłonny z prawej strony szyi. Lekarz jakiś czas temu powiedział że prawdopodobnie mam powiększony węzeł chłonny odczynowo. Ale do tej pory nie znika. Dodam że jedyne problemy zdrowotne to refluks, przepuklina przełyku i zapalenie żołądka. I właśnie dwa miesiące temu miałem zapalenie spojówki. Czy to możliwe, że powiększony węzeł chłonny utrzymuje się tak długo? Zaczynam się tym coraz bardziej martwic. Proszę o jakie wskazówki co mam robic. Czy mam iść do innego lekarza i szukać pomocy czy przejdzie to samo? Wiem, że powiększony węzeł chłonny może być poważny i stanowić oznakę choroby i o ile to zwykłe przeziębienie czy nawet grypa to nie ma powodu do obaw, o tyle jeśli to będzie coś poważniejszego to zaczynam się martwić... Czekam na odpowiedz. Dziekuje i pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?

Czy jeśli mniej śpię, to oznacza, że się starzeję? Ile śpią osoby młode, a ile te podeszłym wieku? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania

Witam!
Węzły mogą pozostawać powiększone po infekcji przez dłuższy okres czasu, nawet do kilkunastu miesięcy więc póki co nie ma powodów do niepokoju. Jeśli natomiast wyczuje Pan, że będzie się on powiększał lub pojawi się ich pakiet i będą one twarde i nieprzesuwalne względem podłoża to proszę koniecznie zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam

W trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Powiększone węzły chłonne występują w wielu schorzeniach, aa nowotwór jest tylko jednym z nich. Ważne jest nie tylko jak długo powiększony jest węzeł chłonny, ale także jak przesuwalne są według innych tkanek i jaką mają konsystencję.

Powiększone węzły chłonne nazywane są inaczej limfoadenopatią.Jest to znak, że w organizmie toczy się proces chorobowy, w trakcie którego limfocyty i makrofagi (komórki układu odpornościowego, których węzły chłonne stanowią skupisko) namnażają się, by walczyć z czynnikami chorobotwórczymi.

Duże skupiska węzłów chłonnych znajdują sie na szyi, pod pachami, w pachwinach oraz pod żuchwą, dlatego najczęściej tam można je wyczuć. W normalnych warunkach węzły chłonne są niewyczuwalne, da sie je wyczuć palapacyjnie wtedy kiedy osiągają rozmiary około 1 cm. Węzły chłonne miękkie, sprężyste, nad którymi skóra jest ocieplona nie powinny stanowić zbytnich powodów do niepokoju. Oznacza to, ze węzły chłonne są powiększone odczynowo co wynika z infekcji lub z przewlekłego stanu zapalnego. Takie węzły chłonne są przesuwalne wobec podłoża. Zazwyczaj są powiększone przez około 2-3 tygodnie. Jeśli natomiast przyczyną powiększenia jest np. próchnice, mogą być powiększone dłużej, aż do czasu usunięcia stanu zapalnego. Takie węzły chłonne nie wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Drugi typ powiększonych węzłów chłonnych to takie zlewające się w pakiety, twarde i nieprzesuwalne względem podłoża, a dodatkowo dość duże i zbite w pakiety. Mają one zazwyczaj wielkość ponad 2 cm i nie pomniejszają się po upływie 2-3 tygodni. Mogą one świadczyć o nowotworze i wymagają bezwzględnie natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

W Pani przypadku też lepiej udać się do lekarza, ponieważ węzły chłonne są cały czas powiększone. Lekarz zbada je palpacyjnie. Można też wykonać podstawowe badania moczu i krwi. O obecności stanu zapalnego świadczy też często podwyższenie niektórych wskaźników stanu zapalnego we krwi tj. ob czy crp. Warto też poszukać dokładnie przyczyn stanu zapalnego. Czasami są to zakażenia wirusowe lub bakteryjne, czasami przyczyną może być na przykład próchnica.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy