Wyniki badania hormonów tarczycy a dalsza diagnostyka

Witam, Pytanie do lekarza endokrynologa. Jestem mężczyzną 38 lat. Wykonałem dwa badania TSH: 1. 18-07-2014 - 0.241 2. 13-01-2015 - 0.140 Waga stabilna od kilkunastu lat 78kg - 186 wzrost Raczej brak innych objawów nadczynności tarczycy. Jakie dalsze badania powinienem zrobić i jakiego rodzaju/czy podjąć leczenie ? Dziękuję za pomoc. Wojciech

Witam Pana,

Wyniki mogą sugerować nadczynność tarczycy. Powinien Pan oznaczyć sobie stężenie fT3 i fT4. Jeśli będą w normie, przy obniżonym TSH, to można rozpoznać subkliniczna nadczynność tarczycy, jeśli zaś będą podwyższone (nawet jeden z nich), to uprawnia nas to do rozpoznania jawnej klnicznie nadczynności tarczycy. Badanie należy wykonać rano na czczo i bez leków. Warto również wykonać usg tarczycy w poszukiwaniu zmian ogniskowych i oznaczyć stężenie przeciciał TrAb w kierunku choroby Graves-Basedowa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz