Wyniki badania hormonów tarczycy a wskazania do wizyty u endokrynologa

Ginekolog zalecił mi wykonanie wstępnych badań i wizytę u endokrynologa .Własnie odebrałam wyniki i tsh-2,57, ft4 10,43 ,ft3 4,42, anty-tpo 19,7 i tylko anty -tg 512,6 . Czy jeden zbyt wysoki parametr wskazuje na potrzebe wizyty u endokrynologa ,czy raczej u innego lekarza? Nie mogę sobie odpuścic ,bo próbowałma już "przechodzić" fatalne samopoczucie jakieś 2 lata i jakoś się nie udało....Bardzo proszę o podpowiedż co powinnam zrobić .Dziękuję

Dzień dobry,

Wysoki poziom tych przeciwciał teoretycznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób tarczycy w przyszłości, ale na szczęście w populacji zdarzają się również osoby zdrowe z podwyższonym mianem przeciwciał, które choroby tarczycy nie rozwijają. Proszę się na zapas nie martwić. Nie ma potrzeby w chwili obecnej iść do endokrynologa. Proszę za miesiąc oznaczyć kontrolnie TSH, jeśli będzie nieprawidłowe, to warto wówczas wybrać się do endokrynologa. Wysokiego poziomu przeciwciał antyTg nie leczy się. Proszę się racjonalnie odżywiać, unikać stresu i wysypiać, a powinno być wszystko w porządku. Jeśli nie je Pani regularnie posiłków, to w okresie zimowym polecam jakiś preparat witaminowo mineralny i witaminę D w dawce 1000 j.m./dobę - do kwietnia. Są praca, wprawdzie na małych grupach osób o korzystnym wpływie wit D na poziom przeciwciał.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz