Wyniki badania hormonów tarczycy i starania o ciążę u 38-latki

Witam, od paru miesiecy nie mogę zajsc w ciaze. Mam 38 lat przed 15 laty urodziłam dziecko zdrowe, obecnie się staram z męzem i nic . Byłam u ginek. który twierdzi ze mam poczatki tarczycy(ze taki wynik moze miec kobieta koło 80 a nie ja- tsh 3,72, ft4 14,82, prolaktyna-220,5 ) dał jod przez miesiac brałam i wynik kolejny po tym -tsh-2,96, ft3- 5,49, ft4-16,53, prolaktyna 346,0 . Twierdzi ze stad problem z zajsciem, .Ogolnie przytyłam duzo gdzie wczesniej byłam szczupła. Jak to jest?

Szanowna Pani,

TSH dla kobiet planujących ciążę powinno wynosić < 2,5, powinna Pa i przyjmować małe dawki L-tyroksyny. Nie podała Pani jednostek PRL. Jeśli jest ona wyrażona w ug/l powinna się Pani jak najszybciej skontaktować z endokrynologiem, taki wynik może świadczyć o obecnośc prolactionoma i wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Dopiero obniżenie stężenia PRL może zwiększyć szansę na zajście w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz