Wyniki badania krwi i poziomu hormonów tarczycy

Proszę o odpowiedź Moje wyniki obecne TSH 3,34ulU/m, wcześniejsze 3 miesiące temu- 4,68ulUl/ml, obecne FT3 2,59pg/ml,FT4 1,16ng/dl a wcześniejsze FT3 3.00pg/ml,FT4 1,12 ng/dl .Przez okres 3 miesięcy zażywałam lek euthyrox N25. Czy poprawa wyników oznacza , że już nie muszę zażywać leku na niedoczynność. CZy wskazane jest ponownie wykonać USG tarczycy Wynik badania USG 3 miesiące temu przemawiał za chorobą Hashimoto.DZiękuję

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

o dalszym przyjmowanie leku zadecyduje Pani endokrynolog, czasami trzeba brać hormon do końca życia.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,

Powinna Pani kontynuować przyjmowanie leku (25 ug to bardzo mała dawka). Warto oznaczyć sobie stężenie przeciwciał anty TPO i ew. aTG celem ostatecznego postawienia rozpoznania choroby Hashimoto. Choroba ta wymaga zazwyczaj przyjmowania leków do końca życia (często istniej konieczność zwiększania dawek do ostatecznej dawki docelowej), ale proszę się nie martwić, są gorsze i bardziej dokuczliwe choroby. Kolejne oznaczenie TSH sugerowałbym za ok. 3 mies. W chwili obecnej nie ma potrzeby powtarzania usg tarczycy. Jeśli będzie miała Pani wątpliwości co do dawki leku po kolejnym oznaczeniu TSH , warto wybrać się do lekarza, bo oprócz wyniku, ważne są również objawy kliniczne i samopoczucie pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz