Wyniki badania neurologicznego u 20-letniej osoby

Witam, czy czeka mnie operacja? Prosze o interpretacje ENG. Znaczne wydłużenie latencji końcowej odpowiedzi M we włóknach ruchowych z nasiloną redukcją amplitudy M. Bardzo nasilone uszkodzenie nerwu pośrodkowego prawego o charakterze ogniskowej demielinizacji na poziomie nadgarstka z dużym ubytkiem aksonalnym. Prawy nerw w granicach normy neurofizjologicznej. Zmiany mogą odpowiadać zaawansowanemu prawostronnemu zespołowi cieśni nadgarstka. Pozdrawiam

Witam.
Sądząc z zaawansowania zmian opisywanych w ENeG, prawdopodobnie tak. Zespół cieśni nadgarstka można, zwłaszcza w początkowym stadium, próbować leczyć objawowo- farmakologicznie (niesteroidowe leki p/zapalne, glikokortykosteroidy), stosując unieruchomienie ręki oraz za pomocą fizykoterapii. Jeśli jednak te metody nie przynoszą efektu stosuje się leczenie zabiegowe.
Mianowicie wykonuje się zabieg polegający na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka przez przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka.
W rzadkich przypadkach gdy zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany określonym stanem chorobowym można też zastosować leczenie przyczynowe.

ZCN polega na ucisku nerwu. W zasadzie jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne tj przecięcie troczka i uwolnienie nerwu. Wszystkie inne metody przynoszą przemijającą poprawę ponieważ istota sprawy czyli ucisk pozostaje.