Wyniki badania w kierunku boreliozy u 18-letniej osoby

Witam :-) Miałam wykonywane badania w zakresie boleriozy i takie wyniki mi wyszły : IgG : 71,37 RU/ml IgM : 13,37 RU/ ml Bardzo proszę o konsultacje :-)

Witam.

Wszystko zależy od tego jak te wartości są interpretowane przez wykonujące laboratorium (laboratorium zawsze powinno podawać zakres norm przy wynikach, gdyż metody oznaczeń mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi laboratoriami a tym samym wyniki mogą być różne).

Jeśli wynik testu (ELISA?) jest ujemny wg laboratorium to dobrze - brak zakażenia.
Jeśli jest wątpliwy lub dodatni to należy wykonać badanie Western Blot w celu potwierdzenia bądź wykluczenia choroby.

Diagnostyka boreliozy jest dwustopniowa. W pierwszej kolejności robi się test o wysokiej czułości, żeby nie przeoczyć żadnych przypadków, ale daje on "nadrozpoznawalność", dlatego w przypadku testu dodatniego/wątpliwego wykonuje się test o większej swoistości czyli właśnie Western Blot.

Pozdrawiam.