Wysoka gorączka po kontakcie z mononukleozą

Witam, moje dzieci miały kontakt (bliski i częsty) z dzieckiem, u którego zdiagnozowano właśnie mononukleozę. Dziś moja córka dostała wysoką gorączkę (39,3, ale szybko spadła po podaniu leku) i ma też kaszel. Pewnie to przypadek, wiem też że mononukleoza rozwija się dłużej, ale równie dobrze i ona i tamto dziecko mogły zarazić się wcześniej gdzie indziej (często się widujemy i bywamy razem w tych samych miejscach). Czy zrobić jakieś badania czy obserwować i na co zwrócić uwagę?

Witam!
Tak jak Pani zauważyła, może być to zbieg okoliczności ale nie da się wykluczyć mononukleozy. Proponuję na razie strategię wyczekującą - jeśli chodzi o objawy proszę zwrócić uwagę na powiększenie węzłów chłonnych (jest to jednak niecharakterystyczny objaw i nie da się na tej podstawie rozpoznać mononukleozy). Gdyby dziecko zgłaszało ucisk w brzuchu czy ból brzucha należy udać się pilnie do lekarza (powiększenie wątroby i sledziony). W badaniach laboratoryjnych typowe dla mononukleozy są: zmiany w morfologii (wzrost poziomu monocytów), wzrost ALT i AST (prób wątrobowych). Można równaż wykonać badania serologiczne w kierunku zakażenia EBV, ale na tak wczesnym etapie choroby mogą być ujemne (przeciwciała wykrywa się dopiero po ok. 10-14 dniach). Proponuję czujną obserwację dziecka, leki objawowe i wizytę u pediatry.