Wysoki poziom cukru u małego dziecka

Mój synek ma 3 lata i 4 miesiące. W piątek u syna (10 lat) mojej siostry wykryto cukrzycę. Przestraszona zrobiłam badanie cukru na czczo synowi i miał 140 cukru (pobór z palca), kilka razy mierzyłam mu cukier w dzień i miał dość wysoki, raz (tylko nie wiem, czy to jest ważne badanie, bo zrobiłam je 40 min po zjedzeniu przez niego ciastka) miał 220 cukru. Byłam z nim u pediatry, ona zleciła mu badanie glukozy na czczo i miał dobrą, bo 78 cukru. Tylko nie wiem, czy to jest ważne, ale kolację jadł o 18.00, a badanie było robione o 7.30 rano. Jedna osoba mówiła mi, bym poprosiła o badanie na obciążenie glukozą, czy to dobry pomysł? I proszę mi powiedzieć, do jakiej wartości po jedzeniu cukier może się podnieść i jest w granicach normy. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry Pani!

Zachorowanie na cukrzycę nie jest procesem, który zachodzi z dnia na dzień. Niestety, komórki beta wysp trzustkowych (te, które produkują insulinę) są niszczone powoli. Tak więc możliwe, że u Pani dziecka ten proces już się zaczął, chociaż jeszcze glikemia bywa prawidłowa. Czy dziecko ma następujące objawy wskazujące na cukrzycę: silne pragnienie, częste oddawanie moczu, chudnięcie, sucha skóra?

Chociaż istnieje też możliwość, że domowy pomiar glukometrem nie jest wystarczająco dokładny i pojawił się błąd metody (proszę sprawdzić glikemię kilka razy innym glukometrem lub w labolatorium przy przychodni). Niestety, zaobserwowane przez Panią wartości stężenia glukozy we krwi w połączeniu z objawami, które wymieniłem wyżej wskazują na cukrzycę.

Test obciążenia glukozą warto wykonać, jednakże może wyjść prawidłowo, co nie wykluczy rozwoju cukrzycy, która może rozwinąć się w pełni za kilka miesięcy lub lat. Aby mieć pewność, należy oznaczyć przeciwciała przeciwwyspowe (to one są odpowiedzialne za wystąpienie cukrzycy typu I).

Normy dla glikemii są następujące:
- 200 mg/dl dla pomiaru o dowolnej porze niezależnie od czasu posiłku,
- 140 mg/dl w 120 minucie doustnego testu obciążenia glukozą,
- 100 mg/dl  na czczo.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli