Wysoki poziom cukru w pierwszej ciąży

Witam, mam 40 lat i to szczęście, że zostanę mamą pierwszy raz. Dotąd nigdy nie miałam problemów z cukrem, tzn. w badaniach wychodził w mormie, również w ciąży pierwszy wynik był w normie, dopiero następne badanie, po obciążeniu glukozą 50 g, dało wynik 149, na czczo było 76. Potem zrobiłam obciążenie 75 g i tak na czczo 74, 1h - 149, 2h - 108. Obawiam się bardzo o dzidzię. W związku z tym kupiłam sobie glukometr i staram się mierzyć i eksperymentować z jedzeniem. Co mogę, a czego nie mogę jeść. Obawiam się czy lekarz nie będzie chciał położyć mnie do szpitala. Jak dalej postępować? Z góry dziękuję, mirella

Witam,

kobiety ciężarne powinny wykonać między 24 a 28 tygodniem ciąży przesiewowy test w kierunku cukrzycy ciążowej - obciążenie 50 g glukozy i pomiar po godzinie. Jeśli wynik jest >140 mg%, to wykonuje się test obciążenia 75 g glukozy, tu prawidłowo po 2 godz. glukoza powinna być niższa niż 140 mg%. Na podstawie tego testu nie możemy więc u Pani rozpoznać cukrzycę ciążową, mimo że w pierwszym teście wynik >140 mg%. Proponowałabym powtórzyć test obciążenia glukozą za ok. miesiąc.

Nie ma obecnie powodu do takiego niepokoju, ale skoro już Pani ma glukometr i mierzy Pani cukry, to proszę pamiętać, że na czczo glukoza powinna być <10 0mg%, a 1 godz. po głównych posiłkach <120 mg%. Jeśli tak nie jest, proszę stosować odpowiednią dietę (z wyłączeniem cukrów prostych - słodkie owoce, słodycze, wypieki z mąki pszennej) i tłuszczów zwierzęcych, jeśli mimo to wyniki będą nieprawidłowe, proszę wykonać powtórnie badanie z 75g glukozy i zgłosić się do diabetologa.

Pozdrawiam.