Jakie wyniki świadczą o cukrzycy ciążowej?

Witam, mam 32 lata i jestem w 28 tygodniu ciąży. Jest to druga ciąża. W pierwszej wyniki dotyczące cukru były w normie. W tej chwili jestem zaniepokojona, ponieważ wynik badania przesiewowego po wypiciu 50 g glukozy wyszedł 145 mg/dl, a zakres jest min. 70, maks. 110. Lekarz zlecił wykonanie badania po obciążeniu 75 g glukozy. Na czczo bez obciążenia wynik 80 mg/dl, zakres min. 70, maks. 110. Po 1 godzinie wynik 175 mg/dl, po 2 godzinach 121 mg/dl (norma również min. 70, maks. 110). Proszę mi powiedzieć, czy to cukrzyca ciążowa, bo jestem zaniepokojona, a z lekarzem nie mogę się skontaktować, wizyta dopiero za 3,5 tygodnia. Pozdrawiam i dziękuję.

Witam!

Normy, które zostały Pani przedstawione nie są prawidłowe. W doustnym teście obciążenia 50 g glukozy prawidłowe wartości po 2 godzinach powinny wynosić <140 mg/dl. Ponieważ u Pani wynik był nieco za wysoki, lekarz prawidłowo zalecił test z 75 g glukozy. W przypadku drugiego badania prawidłowe wartości glukozy są następujące: po 1 godzinie <180 mg/dl, po 2 godzinach <140 mg/dl. Oznacza to, że nie ma podstaw do rozpoznania u Pani cukrzycy ciążowej.