Wysokie AST: czy z takimi wynikami mogę brać pigułki antykoncepcyjne?

Witam. Mam obfite miesiączki. W wieku około 13 lat przeszłam silne zatrucie pokarmowe, być może wyjaśni to niepokojący- jak dla mnie- wynik AST. Krwinki białe 8,51; krwinki czerwone 4,83; hemoglobina 13,2; hematokryt 41,0; mcv 84,9; mch 27,3 (strzałka w dół); mchc 32,2; płytka krwi 312; rdw-cv 14,2; mpv 12,3%; neutrocytów 65,1%, limfocytów 20,3%; monocytów 12,0%; eozynocytów 2,1%; bazocytów 0,5; liczba neutrocytów 5,54; liczba limfocytów 1,73; liczba monocytów 1,02 (strzałka w górę); liczba eozynocytów 0,18; liczba bazocytów 0,04; ALT 16,3; AST 38 (strzałka w górę); czas kaolinowo-kefalinowy 32,2 sek. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Podwyższony poziom aminotransferazy asparaginianowej enzymu wątrobowego w tak młodym wieku wymaga diagnostyki. Ze względu na towarzyszący podwyższony poziom monocytów istnieje pytanie, czy w ostatnim czasie nie chorowała Pani na mononukleozę zakaźną.

Jeśli nie, wskazana będzie wizyta u lekarza rodzinnego, który zbierze z Panią szczegółowy wywiad i skieruje Panią na dalsze badania diagnostyczne, w tym USG jamy brzusznej.

Myślę, że do czasu wyjaśnienia przyczyny podwyższonego poziomu enzymu wątrobowego powinna Pani wstrzymać się z rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej. Ostateczna decyzja należy jednak do Pani lekarza prowadzącego. W tym celu sugerowałabym udać się z powyższymi wynikami do lekarza zlecającego badania.

Pozdrawiam