Wysokie crp

Jestem w 26 tygodniu ciąży. Od 13 tygodnia utrzymuje się wysoki poziom crp - waha się od 8,75 (ostatni wynik) do 47,25. Mój ginekolog faszeruje mnie antybiotykami (amoksiklav, proxacin), ale mam wrażenie, że to nie działa. Ostatnio po amoksiklavie zamiast wartość crp spaść, podniosała się dwukrotnie.Dodam jeszcze, że od dziecka cierpię na schorzenia nerek (prawa uszkodzona, lewa zdrowa), ciągle mam jakieś kłopoty z moczem, mam też refluks w pęcherzu moczowym. Co z tym problemem można zrobić? Czy już do końca ciąży taki stan się utrzyma? Czy te antybiotyki nie zaszkodzą mojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku? Dziękuję z góry za odpowiedź!!!!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Podwyższenie poziomu CRP u kobiety w ciąży zawsze jest niepokojące. Jednak nie zawsze musi świadczyć o procesie stwarzajacym ryzyko dla ciąży. Mam za mało informacji, żeby wypowiadać się na temat Pani przypadku, ale jeśli problem z nerką dotyczy na przykład przewlekłego zapalenia, to wykładniki stanu zapalnego mogą przekraczać normę, zwłaszcza w zaostrzeniach. Jest to jednak tylko jedna z możliwych przyczyn. Nie można wykluczyć istnienia innych procesów zapalnych, które mogą m.in. grozić zakażeniem wewnątrzmacicznym, któremu trzeba zapobiec.

Żeby wiedzieć, jak postępować, trzeba określić przyczynę podwyższonego poziomu CRP, a w związku z tym wykonać dalsze badania. Na pewno koniecznie należy wykonać morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. W zależności od wyników, konieczne prawdopodobnie będą dalsze badania.

Pozdrawiam serdecznie