Bardzo wysokie CRP u dziecka

Mój syn ma 3,5 roku. Przez 3 dni miał temperaturę 39,5. Wyniki badań krwi i moczu w normie, lecz CRP 168. Po podaniu zastrzyków temperatura się ustabilizowała, i następnego dnia była już tylko podwyższona, 37,4, a wieczorem już 36,5. Po kolejnych badaniach, czyli po dwóch dniach, spadło do 148. Więc wykonaliśmy rtg klatki piersiowej. A oto opis: Zdjęcie wykonano w wydechu. Zmniejszenie przejrzystości w polach dolnych obu płuc może wynikać z fazy wydechu. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Sylwetka serca podparta na przeponie. Przepona i kąty przeponowo-żebrowe wolne. Dziecko zachowuje się normalnie, mówi, że nic go nie boli, że się dobrze czuje, apetyt ma lekko mniejszy niż wcześniej, wypróżnia się prawidłowo, brzuch ma miękki, nie wymiotuje, od czasu do czasu ma tylko kaszel napadowy i słychać, że sie odrywa wydzielina. Będę bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź i opinię.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podwyższone CRP świadczy o ostrym procesie zapalnym, najczęściej związanym z infekcją. Utrzymujący się, mimo leczenia (zastrzyki były z antybiotykiem? jakie było rozpoznanie pierwsze?), wysoki poziom tego wskaźnika, świadczy o nieskuteczności leczenia.

Niestety, nie wiem, jakie zastrzyki Pani dziecko przyjęło. Czy był to lek przeciwgorączkowy, czy antybiotyk?

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej pozwoliło wykluczyć zapalenie płuc, jako przyczynę tego stanu. Trzeba więc poszukiwać dalej. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się objawom infekcji górnych dróg oddechowych. Przydatne w diagnostyce różnicowej może być wykonanie badania ogólnego moczu - zakażenie układu moczowego często przebiega skąpoobjawowo.
Proszę zgłosić się z wynikiem badania do lekarza pediatry/rodzinnego, który po zbadaniu dziecka będzie mógł podjąć odpowiednią decyzję, co do dalszego postępowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.