Wysokie tętno i drgania mięśni

Witam! Mam 29 lat. Od pół roku mam podwyższone tętno do 130 na minutę. Obecnie biorę Propranolol 10mg. Czuję się lepiej. Oprócz tego mam podwyższone ciśnienie i wysoki cholesterol. Lekarz przepisał mi Storvas, ale problemem jest to, że od jakiś 2 dni w stanie spoczynku mam od czasu do czasu drgania mięśni rąk albo nogi. Martwi mnie to. Boję się, że to może być jakaś choroba. Proszę mi napisać mniej więcej, co to może być. Z góry dziękuję.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Witam!

Aby odpowiedzieć na Pani pytanie niezbędne jest uzupełnienie wywiadu (informacje czy wiąże Pani objawy z jakimś czynnikiem - włączenie leku, brak leku, stres, w nocy; jakie badanie zostały dotychczas wykonane), wykonanie koniecznych badań laboratoryjnych oraz badanie fizykalne.

Na pewno warto zrobić badania poziomu elektrolitów (potas, magnez, sód). Nocne kurczowe bóle w kończynach dolnych mogą być związane z niskim poziomem magnezu oraz potasu.

Powinna Pani skontrolować także wartości hormonów tarczycy - TSH, fT4 i fT3. W przebiegu nadczynności tarczycy częstym objawem jest osłabienie mięśni, a także drżenie rąk. Występuje także przyspieszony puls, kołatanie serca, czasem zaburzenia rytmu serca. Ciśnienie krwi jest wysokie, a zakres między górną i dolną wartością jest zwykle duży.

Drżenie rąk i nóg, a także przyspieszenie tętna i wzrost ciśnienia może być także związany ze stresem, bądź występowaniem stanów lękowych. Warto rozważyć występowanie objawów pod tym kątem, ewentualnie skonsultować swoje dolegliwości z psychiatrą.

W pierwszej kolejności proponuję udać się do lekarza rodzinnego, który uzupełni wywiad, zleci konieczne badania i będzie mógł więcej powiedzieć na temat przyczyny Pani dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy takie tętno jest za wysokie?

Kobieta 28 lat Tętno płodu 12 5 tc 176 uderzeń/min 13 1 tc 161 uderzeń/min. Czy takie tętno jest za wysokie?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

normy tętna rozwijającego się w łonie dziecka wynoszą – w zależności od źródeł - od 100 do nawet 170 uderzeń na minutę. Pierwszy pomiar tętna Pani dziecka nieznacznie przekroczył tę wartość.

Warto by było powtórzyć to badanie oraz skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem prowadzącym ciążę. Zbyt wysokie tętno może być zwiastunem tachykardii. Przyczyną takiego stanu może być: zakażenie wewnątrzmaciczne, anemia, silny stres, wady serca u płodu, nieprawidłowości związane z łożyskiem czy też niedotlenienie płodu.

Proszę więc monitorować tętno dziecka i wykonać dodatkowe badania w tym kierunku, które zleci Pani lekarz.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-tetno-plodu-jest-na-tym-etapie-normalne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tetno-plodu-nie-jest-za-wysokie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-prawidlowe-tetno-maluszka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Samoczynne drgania mięśni

Witam. Chciałbym dowiedzieć się w jakim kierunku podążać. Mam 30 lat, 5 miesięcy temu zabrało mnie pogotowie z objawami tężyczki, zrobione badania na elektrolity, tarczyca hormony i usg, usg jamy brzusznej, rtg klatki, wszystko wyszło ok. w wywiadze leukopenia z monocytozą i obniżonymi neutrogfilami. ekg, dopler i holter w normie. nadal występuję samoczynne drganie mięśni w spoczynku, pogorszenie wzroku i złe samopoczucie. MRI głowy wyk. pojedyń. niespecyficzne ognisko hiperintensywne. co dalej?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

Czy w Panelu elektrolitowym uwzględniony był poziom wapnia we krwi? Jeśli nie, to radziłbym Panu oznaczyć sobie poziom wapnia całkowitego i zjonizowanego we krwi. Jeśli będą nieprawidłowe, to koniecznie proszę oznaczyć stężenie parathormonu we krwi. Czy robił Pan badania w kierunku boreliozy?

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

0

Tężyczka wymaga badań i leczenia skojarzonego.
Badania: Krew - wapń, magnez, potas, fosforany. Dobowa zbiórka moczu na wapń i magnez ( proszę zapisać dawki wszystkich leków w tym dniu )
+/- inne badania po ocenie wymienionych badań przez Lekarza.
Leczenie: suplementacja mineralna ( doustna lub dożylna ) +/- lek przeciw depresyjny ? przeciw lękowy ?

0

Najczulszym badaniem potwierdzającym tężyczkę jest elektrofizjologiczna próba tężyczkowa wykonywana w pracowni EMG/ENG. Przed badaniem należy odstawić suplementację (około miesiąc) ponieważ wynik może być fałszywie ujemny.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty